Bulharské památky

Sozopol

Stará část města byla vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou UNESCEM od roku 1970. Její úzké uličky vyzařují úžasnou atmosféru a osobitost. Zástavbu tvoří mnoho původních starých černomořských domů z 18. a 19. stol. s kamennou konstrukcí a dřevěnými vysunutými patry, těsně semknutými jeden k druhému, zahrádky s vinnou révou, fíkovníky a malebné zákoutí. Posedět můžete v některé z romantických hospůdek přímo nad útesy a pozorovat rybáře vyplouvající na moře. Najdete zde také kostely Sv. panny z 15. stol., Sv. Zosima, Sv. Cyrila a Metoděje z 19. stol., archeologické muzeum a uměleckou galerii.

 

     

 

 

Katedrála svatého Alexandra Něvského

 

 

Katedrála sv. Alexandra Něvského v Sofii (bulharsky Храм-паметник Свети Александър Невски je kostel v novobyzantinském stylu v Sofii, hlavním městě Bulharska, sloužící jako hlavní svatyně patriarchy bulharské pravoslavné církve (v současnosti patriarchy Maxima) a jeho sídlo.

Budova se nachází na náměstí Alexandra Něvského v centru Sofie, přičemž v interiéru katedrály je vystavena i relikvie Alexandra Něvského, kterou katedrále darovala ruská pravoslavná církev.

Chrám byl vybudován na počest ruských vojáků padlých za osvobození Bulharska od turecké nadvlády v rusko-turecké válce v letech 1877-1878 a jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II., díky kterému Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost. Kostel dostal jméno podle patrona carské rodiny sv. Alexandra Něvského. Stavba, jejíž základní kámen byl položen v roce 1882, byla započata v roce 1904 a dokončena v roce 1912. Autorem projektu v novobyzantském stylu, v 19. století v Rusku velmi populárním, byl ruský architekt Alexandr Pomerancev.

Katedrála představuje jak mimořádnou architekturou a freskami, tak svými rozměry jednu z nejvýznamnějších pravoslavných staveb světa. Patří k největších pravoslavným svatyním - stavba, vysoká 53 m, má 72 m délky a 42 m šířky, plochu 3170 m² a pojme 5.000 osob. Je členěna do pěti lodí, její interiér je bohatě zdoben zlatem, mozaikamimramorem a dřevořezbami. Okna jsou zdobena malbami na skle, stěny a kopule freskamiKopule katedrály jsou pozlaceny, vstup zdobí mramor ze Sieny a Carrarytrůny pro cara a patriarchu jsou vyrobeny z onyxu a alabastru.

V kryptě pod katedrálou se nachází galerie ikon zahrnující období od 4. do 19. století - jedna z největších galerií pravoslavných ikon na světě.

V letech 1916-1920 nesla katedrála jméno sv. Cyrila a Metoděje, poté však se její označení vrátilo k původnímu názvu. Byla svědkem dvou světových válek, během nichž byla téměř zničena.

 

V roce 1924 byla katedrála prohlášena za kulturní památku.

 


Bulharsko - trh nemovitostí

12:34, 17 Февруари 2018

 Bulharsko - trh nemovitostí   Občané ČR mohou nakupovat nemovitosti v Bulharsku (výjma zemědělské a lesní půdy) přímo do svého...

» Víš ještě

Lokality vhodné pro nákup nemovitostí v Bulharsku

21:21, 10 Март 2018

  Zajímavá místa pro nákup nemovitostí – na bulharském pobřeží-       Slunečné pobřeží ,...

» Víš ještě

Investice do nemovitosti Bulharsku

16:02, 16 Февруари 2018

  Proč je bulharské pobřeží Černého moře tak lákavé investovat! Atraktivní daňová politika: Bulharský daňový...

» Víš ještě

Rychlé vyhledávání:Lokalita:

Vybrat město nebo část obce:

Část obce nebo název komplexu:
Druh nemovitosti:

EUR

EUR

Prodej Nájem
Rozšířené hledání