Zajímavosti o Nessebru

Poloha:

Nesebar je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře, 30 km severovýchodně od Burgasu v Burgaské oblasti. Na severu sousedí s největším bulharským turistickým střediskem Sluneční pobřeží. Městu se velmi často přezdívá Perla Černého moře.

Historie:

Historie Nesebaru sahá do starověku a dodnes se zachovalo velké množství památek z thráckých dob, antiky, včetně asi 40 kostelů a části městského opevnění. Pozůstatky nejstaršího kostela sv. Sofie pochází z 5.– 6. století. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO. Původní město bylo v 5. století př. n. l. založeno Řeky na 850 m dlouhém ostrově, který byl později spojen s pevninou asi 300 m dlouhou šíjí. Historicky se jedná o možná nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v dnešním Bulharsku.

 

Dnes je město rozděleno na Staré město (ležící na ostrově) a Nové město (na pevnině). Původní velikost ostrova byla mnohem větší, stoupající hladina moře však způsobila zatopení jeho částí. Pod vodou zde jsou dodnes vidět hradby.

 

Kostely:

Rozličné kostely jsou po dřevěných domech hlavním turistickým lákadlem Nesebaru. Turisté čekají, že si budou kostely navzájem hodně podobné, ale vždy se vrací příjemně překvapení jejich různorodostí. Půjdete-li od šíje po hlavní ulici Mesembria (název je podle původního řeckého názvu města), dojdete kolem stánků s pohledy a korálky na malé náměstíčko s kostelem Krista Pantokrata, který je z těchto kostelů nejznámější.Cestou dál se dostanete ke starému metropolitnímu kostelu, který je volně přístupný. Chcete-li nalézt další kostely, musíte se držet v uličkách poblíž severního pobřeží. Jestliže si vyjdete na severní nábřeží, půjdete kolem vykopávek staré baziliky, kde se dodnes ještě kope.

 

Ubytování:

Překvapivě nejvýhodnější nabídku ubytování v soukromí dostanete na poloostrově ve starém městě. Pokoj pro dva na jednu noc by vyšel na tři stovky, totéž co na předměstí, ale v mnohem lepší kvalitě. 

 

Doprava:

Dopravní spojení do Nesebaru je dobré. Pojedete-li do Nesebaru autobusem nebo mikrobusem, zastaví vám na kraji starého města za šíjí. Tady je kromě okraje hradeb také asfaltový plácek, který slouží jako místní autobusové nádraží. Dále je zde možnost dopravy pomocí lodě. Budete-li chtít vystoupit v Nesebaru už na předměstí, musíte o to výslovně požádat řidiče. 

Nesebar leží 35 kilometrů daleko od Burgasu. Autobusy podél pobřeží do Burgasu, které asi patří pod MHD jezdí zhruba každou hodinu, někdy častěji. Stejným spojem se obvykle dostanete i do Ravdy, což je další blízké pobřežní letovisko ležící jihozápadně, nebo do vzdálenějšího Pomorie. Druhým směrem se zhruba každou půlhodinu dostanete na Slunečné pobřeží, kam se dá dojít i pěšky podél pobřeží. Lístek na Slunečné pobřeží stojí v přepočtu asi 15 korun. Některé autobusy v tomto směru pokračují dál buďto do letoviska Sveti Vlas nebo do Obzoru a Varny.


Rychlé vyhledávání:Lokalita:

Vybrat město nebo část obce:

Část obce nebo název komplexu:
Druh nemovitosti:

EUR

EUR

Prodej Nájem
Rozšířené hledání